Martin Chovanec: „Loňský rok jsme přestáli lépe než konkurence.”

„U nás využilo moratoria přibližně 12 % klientů, což je poměrně málo v porovnání s daty ČNB i konkurence,” říká Martin Chovanec, zakladatel finanční a investiční skupiny CFIG. A co nabízí skupina finančním poradcům.

Zabýváte se především poskytováním půjček. Čím se odlišujete od vašich konkurentů?

Poskytování úvěrů je jedním z hlavních pilířů celé skupiny. Odlišujeme se především tím, že umíme poskytnou půjčku zcela online. Začínali jsme jako fin–techový start–up a toho se držíme i nadále.

Půjčky poskytujete online, ale zároveň nabízíte spolupráci finančním zprostředkovatelům se zajímavou provizí. Je základem vašeho podnikátní online platforma pro koncové uživatele, nebo spolupráce s finančními poradci?

Jednoznačně je základem online platforma pro koncové uživatele. Umíme pracovat ale i v rámci naší obchodní sítě, kde máme přibližně sto obchodních zástupců, kteří neprodávají pouze náš produkt, ale protože jsme i licencovaný zprostředkovatel úvěrů a největší zprostředkovatel nebankovních úvěrů v České republice, tak naši vázaní zástupci nabízí i produkty třetích stran.

Spolupracujete v rámci prodeje vašeho produktu i s finančně poradenskými a zprostředkovatelskými sítěmi?

Spolupracujeme i s finančními zprostředkovateli a poradenskými sítěmi. Mohou přitom prodávat jak naše produkty, tak i v případě zájmu můžeme zařídit, že bude moci nabízet i úvěry třetích stran.

Co konkrétně nabízíte spolupracovníkům, kteří se rozhodnou distribuovat vaše produkty?

Jsme schopni a ochotni nabídnout celou řadu produktů, na kterých s námi mohou participovat. Jedná se o zprostředkování nebankovních úvěrů, kde jsme největší partner pro celou řadu velkých poskytovatelů úvěrů. Jsme schopni nabídnout spolupráci na zprostředkování hypotečních úvěrů. Nabízíme také participaci na realitních obchodech. A také nabízíme spolupráci v rámci investic.

Naše skupina chystá pro letošní rok emisi dluhopisů v nominální hodnotě 1,1 mld. Kč, kdy počítáme, že jedním z distribučních kanálů bude i externí zprostředkovatelská síť.

Soustředíte se na spotřebitelské půjčky, nicméně uvádíte ve své nabídce i hypoteční úvěry. Jak velkou část tato oblast ve vaší firmě zaujímá?

Dříve to byla poměrně velká část našeho portfolia, ale s ohledem na regulace a metodiku ČNB z poslední doby angažovanost v úvěrech na bydlení snižujeme ve prospěch hotovostních spotřebitelských úvěrů.

U hypotečních úvěrů jsme dosud zprostředkovatelem. Uzavírali jsme i vlastní nikoli přímo hypoteční, ale úvěry na bydlení, kam spadají i další úvěry na vyšší částky, než na jaké jsou poskytovány klasické spotřebitelské úvěry, které jsou zajištěné nemovitým majetkem klienta.

Vaše společnost se zabývá i realitními obchody. Realitní divizi jste nyní vyčlenili do samostatné společnosti v rámci skupiny. Zabývá se především obchody s vašimi úvěrovými klienty, nebo je její záběr širší?

Nefungujeme jako realitní kancelář a nezprostředkováváme realitní obchody. Fungujeme zjednodušeně jako realitní fond pod samostatnou dceřinou společností CFIG Real Estate. Nakupujeme nemovitosti přímo do našeho majetku. Jedná se často o nemovitosti v dražbách, od exekutorů či od insolvenčních správců. Nemovitost následně spravujeme v rámci krizového managementu, tedy očistíme ji od různých právních vad, od dluhů, zajistíme technický stav, často nemovitosti opravujeme, rekonstruujeme a uvádíme na trh cílovým zákazníkům.

Jak velkou část vaší skupiny tato činnost zaobírá? Největší realitní kancelář v ČR se také zabývá výkupem nemovitostí a tvrdí, že mají vyšší stovky milionů až miliard korun ve vlastních výkupech nemovitostí.

Vím, kterou realitní kancelář myslíte, znám lidi, kteří tam mají toto na starosti. Ano, jsou větší než my. Ještě aby nebyli, mají 25 let náskok. Ale věřím tomu, že je postupně začneme dohánět a v objemech budeme postupně růst.

Rok 2020 byl pro poskytovatele půjček poměrně náročným rokem. Jak dopadla pandemie na Vaše úvěrové portfolio a vaše klienty?

Méně, než jsme čekali. A troufám si říci, že i méně, než je obvyklé na trhu.

U nás využilo moratoria přibližně 12 % klientů, což je poměrně málo v porovnání s daty České národní banky i v porovnání s dostupnými daty konkurence. Stejně tak vnímám pozitivně, že máme menší default, než jsme očekávali i než jaký ukazují oficiální statistiky.

Náročný rok 2020 jsme prošli nejlépe, jak jsme mohli.

Vaše portfolio klientů je podle vašich slov méně rizikové než u vašich konkurentů. Čím si to vysvětlujete?

Využíváme moderní technologické nástroje i v rámci risk managementu. Dost si klienty vybíráme a klienty, kteří u nás na půjčku nedosáhnou, předáváme v rámci úvěrového zprostředkování našim partnerům.

To, jak popisujete, může vysvětlovat i horší klientské portfolio u vaší konkurence. Když si nejlepší klienty necháte a ty, kteří neprojdou vaším scoringovým systémem, posíláte ke konkurenci.

Může to tak znít. Není to ale jen o tom, že bychom si „vyzobali" nejkvalitnější klienty. Je to také o tom, že naši konkurenti mají jinou cílovou skupinu, poskytují často jiné typy částek, jiný typ produktů s jinou splatností úvěru. Nemusí to tak být jen o kvalitě klienta jako takového a o jeho bonitě, ale také o tom, jaké produkty nabízí a jaké klienty si cílově vybírá.

Jaký očekáváte letošní rok? Pandemie ještě neskončila, očkování v České republice vázne a vláda má jediný plán – prodlužovat nouzový stav.

Obecně nejsem příznivcem řešení pandemie prostřednictvím lockdownu, který se neustále prodlužuje. To neprospívá z ekonomického hlediska nikomu.

Očekávám, že letošní rok bude lepší. Už jen z toho důvodu, že v loňském roce nikdo nevěděl, co je to koronavirus, tak nyní už o něm leccos víme a naučili jsme se s ním pracovat a žít.

Řada firem zatím nepropouštěla, protože mohla využít vládní programy na podporu zaměstnanosti. Tyto programy ale pomalu končí a i firmy ztrácí trpělivost a začínají propouštět. Neobáváte se, že to negativně dopadne na vaše klienty a jejich schopnost splácet?

Troufám si říci, že ne. Velká výhoda covidové situace byla, že přišla na vrcholu ekonomického cyklu, kdy byla minimální nezaměstnanost a velký počet volných pracovních míst. Pracovní trh tak může propuštěné pracovníky rychle absorbovat.

Navíc sledujeme fakt, že zahraniční pracovníci z důvodu covidové krize z České republiky utíkají. Takže pracovní trh má prostor pro nové uchazeče o zaměstnání.

Zajímavou součástí vaší společnosti je investice do umění. Jak se úvěrový poskytovatel stane investorem do umění?

U nás investice do umění není pouze investice v pravém slova smyslu, že by nám měla generovat zisk. Je to investice do kultury, do kulturního dědictví, je to investice do společenské odpovědnosti. V Pardubicích, kde máme sídlo, chceme postavit vlastní veřejně dostupnou galerii. Je to pro nás investice zejména z hlediska etického, společenského.

Do umění investujete klasickým způsobem, nebo od klientů z vašeho hlavního byznysu, kteří nesplácí a mají nějaké umělecké kousky, obohacujete své portfolio?

Ne, určitě ne. Umění, stejně jako reality, jsou naprosto oddělené od úvěrové části. Divize uměleckých předmětů si žije vlastním životem pod dceřinou společností CFIG Arts, máme tam ředitelku, která se účastní aukcí a dražeb a pro naši sbírku obrazy a umělecké předměty nakupuje.

Zaměřujeme se na olejomalby českých umělců z konce 19. století a první poloviny 20. století. To je generace nejúspěšnějších českých umělců. V portfoliu máme i několik soch.

Jak se na oblasti investic do umění projevila koronakrize?

Je to obdobné jako u realit. Investoři to vnímají jako bezpečné aktivum, podobně jako nemovitosti. Je to ochrana před inflační vlnou, kterou nás začínají strašit bankéři. Pozorujeme, že ceny umění rostou a rostou poměrně rychle. To nás na jednu stranu těší, protože roste hodnota naší sbírky, na druhou stranu zdražují nové akvizice do sbírky.

Děkuji za rozhovor.