Reality mají budoucnost. Míříme k vlastnímu developmentu

Finančně investiční skupina CFIG začala před osmi lety jako fin–techový start-up v oblasti nebankovních úvěrů. Dnes se zakladatel skupiny Martin Chovanec rozhlíží po dalších příležitostech, například v oblasti developmentu.

Byznys se vám podařilo úspěšně rozběhnout na úvěrových produktech. Proč právě tato oblast?

Už od mládí mě lákal svět financí a zprostředkování úvěrů jsem se věnoval hned po škole. Nebankovní úvěry tehdy do Česka teprve přicházely a na trhu byla relativně velká mezera. Je to něco, čemu rozumím a vidím v tom byznysový potenciál. CFIG jsem chtěl vystavět jako firmu primárně zaměřenou na finance, ale s duchem start–upu.

Co vás odlišuje od konkurence?

Myslím, že právě to využití moderních technologií. Jako jedni z prvních jsme byli schopni nabídnout sjednání úvěru plně online. To nám pomohlo držet náklady nízko a rychleji růst. Také jsme si na začátku pečlivě vybírali klienty a máme dobře nastavený risk management.

Dnes je skupina rozkročena i do dalších oblastí. Jak k tomu došlo?

Přirozeným vývojem, kdy se na úvěrový byznys začaly nabalovat další související aktivity jako zprostředkovatelská činnost, pohledávky nebo e–commerce. Trochu z řady vybočují společnosti CFIG Real Estate a CFIG Arts, ale i za nimi stojí logický příběh, který s celou naší skupinou souzní.

Zastavme se chvíli u vašich realitních aktivit. Jaký podíl na vašem byznysu tvoří?

V tuto chvíli je podíl zhruba třetinový, ale plánujeme zde významně růst. V realitní oblasti jsme aktivní od roku 2018 a naše portfolio dnes čítá desítky vlastněných nemovitostí v hodnotě téměř čtvrt miliardy korun. Fungujeme zjednodušeně jako realitní fond. Nakupujeme problémové nemovitosti v dražbách, insolvencích nebo exekucích. Právě očistěné, oddlužené a zrekonstruované je pak vracíme zpět na trh k prodeji nebo zůstávají našim majetkem a pronajímáme je, často i původním majitelům, kteří tam mají šanci vrátit se do svého domova.

Kam až lze v takto specifickém segmentu růst?

Tento typ problémových nemovitostí bude na trhu stále. Jsme si ale vědomi, že musíme mít širší záběr. Nedávno jsme například převzali od původního majitele projekt polyfunkčního domu na třídě Jana Palacha v Pardubicích. Jedná se o rozestavěnou pětipodlažní budovu. Naším cílem je ji v co nejkratší době dostavět, obsadit kancelářskými a obchodními nájemníky a vdechnout jí život. Je to náš první krok do světa developmentu a určitě ne poslední.

Development je ale finančně náročná disciplína. Je to i důvod vaší první emise dluhopisů?

Ano, je to tak, rozhodli jsme se jít si na trh pro peníze formou dluhopisů. Finance budou použity primárně na rozvoj dceřiné společnosti CFIG Real Estate a nákup dalších aktiv. Reality představují dlouhodobě stabilní investiční příležitost. V dluhopisech zároveň vidíme příležitost pro zapojení drobných investorů do naší činnosti. Dluhopisy jsou bezpečným způsobem zhodnocení financí, se zajímavým garantovaným výnosem, což je v dnešní době nízkých úrokových sazeb na běžných spořicích produktech atraktivní.

A na závěr, jaký je příběh vaší dceřiné společnosti CFIG Arts?

S manželkou jsme koupili pár obrazů, abychom podpořili místní umělce. Postupem čase se ale sbírka začala rozrůstat, a tak jsme tuto činnost vyčlenili do samostatné části skupiny. Část sbírky nabízíme k prodeji, část děl poskytujeme na různé výstavy tak, aby je měla možnost vidět i veřejnost. Mým velkým přáním je otevřít v Pardubicích vlastní galerii, kde bychom díla vystavovali. Tato činnost má pro mě především etický a společenský přesah. Tím, že se zaměřujeme na české umělce, investujeme do našeho kulturního dědictví.

Zdroj: penize.cz